عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم:
فتوای رهبری در زمینه سلاح هسته‌ای بیان حکم‌الله است

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم گفت: مسئله سلاح کشتار جمعی از نظر حکم اولیه اسلام حرام است و آنچه مقام معظم رهبری بیان کردند بیان حکم‌الله واقعی است.

خبرگزاری فارس: فتوای رهبری در زمینه سلاح هسته‌ای بیان حکم‌الله است

به گزارش خبرگزاری فارس از قم آیت‌الله محسن فقیهی پیش از ظهر امروز در همایش ملی فقه هسته‌ای که در سالن همایش پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی برگزار شد اظهار کرد: هر حکمی در اسلام ثبت شده مصلحتی پشتوانه آن حکم است.

وی خاطرنشان کرد: احکام تعبدی مانند نماز، حج، روزه و... بر اساس آیات و روایات معتبر انجام می‌شوند و احکام غیرتعبدی به دو دسته احکام تاسیسی و امضایی تقسیم می‌شود.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم عنوان داشت: در احکام غیرتعبدی، مبنا عقل است و تاثیر عقل حکم می‌کند تا زمانی که از سوی شارع خداوند نهی صریح نشده باشد.

وی ادامه داد: اگر تمام عقلا نسبت به یک مسئله حکم کنند، از نظر شارع معتبر است و مسائلی که از سوی وزارتخانه‌ها مطرح می‌شوند یکی از مسائل عقلی است.

فقیهی تصریح کرد: همه عاقلان قبول دارند که ظلم و فساد در زمین قبیح است و شارع مقدس نیز نمی‌تواند ظلم را حلال بداند و از نظر خداوند نیز ظلم عملی ناپسند است و خداوند در قرآن می‌فرماید که ظالمان را دوست ندارد و در آیات فراوانی نیز بر این امر تاکید شده است.

وی عنوان داشت: اگر فردی انسان بی‌گناهی را بکشد، نیز مرتکب ظلم شده و عقل هر انسان منطقی و مذهبی نیز این موضوع را قبول دارد و می‌پذیرد.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با بیان اینکه سلاح هسته‌ای حکمی واضح و روشن است گفت: فتوایی که مقام معظم رهبری در این زمینه بیان کردند از دلایل واضح و روشن برخوردار است که قابل انکار نیست.

وی عنوان داشت: در زمینه ظلم و فساد حقیقت شرعیه وجود ندارد، دنیا تشخیص می‌دهد که مصادیق فساد فی‌الارض است.

فقیهی یادآور شد: مسئله سلاح کشتار جمعی از نظر حکم اولیه اسلام حرام است و آنچه مقام معظم رهبری بیان کردند بیان حکم‌الله واقعی است.

وی خاطرنشان کرد:‌ البته روایات فراوانی در این زمینه وجود دارد و شاهد آن بنای حکم عقلی است.